3 Vallare
Klickerträning & border collies!
Race är här!
2010-02-12 14:54

Nu har Krilles lilla Race flyttat in! Han är liten, lurvig & söt som tusan! Mycket mindre än Flynn var (inbillar jag mig!?), får se om det håller i sig eller om han växer om honom. (Jag minns att Arvid var hälften så stor som sina kullsyskon när han kom hem och idag är han lika stor som resten) Jag tror han kommer bli en perfekt hund för Krille, verkar mjuk och snäll!

Jag har haft rätt fullt upp med valparna och hundarna när Krille jobbar så det blir en mini-blogg. Har precis fått ut en film i allafall så ni kan se hur Race ser ut!

Det har gått finfint med Flynn & Race ihop, de vuxna tycker väl att det var mindre livat att det kom en valp till men ge det någon vecka till så har de nog kapitulerat.


4 kommentarer
Namn: Sari
Hemsida: http://www.vallningagilitylydnad.blogspot.com
Tidpunkt: 2010-02-12 17:44
Sötnosar!!! Härligt att få börja med varsin hund samtidigt
Lite nyfiken, hur mycket delar ni på dom? Hur mycket får dom leka? Ja, hur löser ni det hela med två valpar samtidigt i huset?

Lycka till med ALLT!!!!

Namn: Karin och Wilma
Hemsida: http://karinochwilma.bloggagratis.se
Tidpunkt: 2010-02-12 21:02
Känner igen det där med två valpar :-) Vi har varit hundvakt åt Helenas valp, syster till Miso, nu i två dagar. Fullt ös hedenhös!!! Wilma tycker att det är mindre kul, åtminstone en valp för mycket.
Namn: Anja o flock
Tidpunkt: 2010-02-12 21:26
Grattis Krille!!
Och jättesöta vallbilder längre ner...!

Namn: Anna
Tidpunkt: 2010-02-15 10:59
Sari, jag särar på dem om de leker för häftigt, samt när de äter (för då tränar jag eller så övar de att vara ensamma), när jag lämnar dem ensamma (har varsin valphage) samt när de tränar då. Rastningarna in o ut på tomten är de oftast med på bägge två eftersom bägge är så små o behöver ut ofta. Jag tror man får se på hundarna om/hur mkt de behöver säras på, men jag tror spontant att sånt är större problem för de som bara har sällskapshundar och inte tränar med sina valpar. Men märker man att de blir för tighta med varandra så får man ju dela upp dem mer. När man väl börjar träna mer brukar man ändå bli viktigast för hunden men vi får se! Det är ett litet experiment!
Namn:  
Hemsida:  
Kommentar:  
:) ;) :D :( :O :P :| :S     

Skriv av koden:  
september 2010
Ti
On
To
Fr
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30