HTM Onlinekurs Steg 2. Start 1/9 2025
Har du gått min HTM Online steg 1 eller har en hund som redan kan ett antal HTM-positioner, kanske är igång och tävlar men behöver vidareutvecklas? Då kommer här kursen för dig!
Under fem veckor får du filmer, tips och personlig feedback kring:
-Hur du skapar riktigt bra övergångar (grundrörelser, självständigt utförande, vad som skapar flyt i övergångarna)
-Bygger stabila och säkra kedjor
-Lär dig baklängeskedja positioner/övergångar/sekvenser
-Hur du frigör händerna och kan lägga till gester och rörelser hos föraren
Du får en eller ett par övningar per vecka, tydligt filmade och förklarade. Du väljer själv vilka av övningarna du vill ha feedback på, filmar och lägger upp i en sluten Facebookgrupp (max 5 minuter film / vecka).
Kursen passar dig som antingen gått min HTM Online steg 1 eller som har en hund som redan kan ett antal HTM-positioner och som du vill jobba vidare med. Kursen passar lika bra för dig som redan tävlar men som vill jobba på att få bättre flyt och självständigare utföranden som dig som ännu inte hunnit ut på tävlingsbanorna.
Kursledare: Anna Larsson 3vallare. Tävlat i landslaget i HTM med tre olika hundar, deltagit på 24 mästerskap i HTM, vunnit SM, NM och EM i HTM, domare i HTM & freestyle.
Startdatum: 1/9 2025.
Slutdatum: 5/10 2025.
Kursavgift: 1500:-
Anmälan via mail till 3vallare@gmail.com
Ange: ditt namn, fullständig postadress, vilken hund du har och vilka förkunskaper du och hunden har inom HTM.
